Zarobki Python w Polsce – widełki B2B, UoP, miasta i seniority
Mediana zarobków Python w Polsce wynosi 26 880 PLN/mies. (B2B: 27 090 PLN) — dane z 1392 ofert z widełkami. Porównaj zarobki dla juniorów, midów, seniorów i największych miast.
Dane zaktualizowane: 2 listopada 2026 17:46 · Źródło: aktywne oferty pracy agregowane przez JobHunt.pl
Najczęstsze widełki wynagrodzenia
16 500–24 000 PLN brutto/mies. na UoP, 21 840–27 090 PLN netto+VAT na B2B. Juniorzy: 10 572–15 823 PLN, midzi: 17 639–22 770 PLN, seniorzy: 23 338–29 452 PLN. Miasta z największą liczbą ofert: Warszawa, Kraków, Wrocław.
Wiarygodność danych: Wysoka · 1392 ofert z widełkami
Zarobki Python wg poziomu doświadczenia
| Poziom | Min | Max | Ofert |
|---|---|---|---|
| Stażysta | 7k PLN | 7k PLN | 43 |
| Junior | 11k PLN | 16k PLN | 157 |
| Mid | 18k PLN | 23k PLN | 991 |
| Senior | 23k PLN | 29k PLN | 1934 |
| Lead | 26k PLN | 32k PLN | 181 |
Różnica między juniorem a seniorem to ok. 13 629 PLN/mies. Najwięcej ofert dotyczy seniorów — rynek jest przesunięty w stronę doświadczonych developerów.
B2B vs UoP – ile realnie oferują firmy?
| Forma | Śr. min | Śr. max | Ofert |
|---|---|---|---|
| B2B (netto+VAT / mies.) | 22k PLN | 28k PLN | 1519 |
| Inne | 17k PLN | 23k PLN | 1002 |
| Umowa o pracę (brutto / mies.) | 18k PLN | 25k PLN | 778 |
| Staż / Praktyki | 13k PLN | 18k PLN | 42 |
| Umowa zlecenie | 10k PLN | 13k PLN | 24 |
B2B ma wyższe widełki nominalne, ale nie oznacza automatycznie wyższego wynagrodzenia „na rękę”. Przy porównaniu uwzględnij ZUS, podatek, urlop, chorobowe i księgowość. Sprawdź w kalkulatorze B2B vs UoP →
Zarobki Python wg miasta
| Miasto | Śr. max | Ofert |
|---|---|---|
| Warszawa | 28k PLN | 1401 |
| Kraków | 28k PLN | 550 |
| Wrocław | 26k PLN | 302 |
| Gdańsk | 23k PLN | 172 |
| Poznań | 21k PLN | 69 |
Najwyższe zarobki oferują pracodawcy w Warszawa (śr. górna widełek: 27 653 PLN). Kraków ma najwięcej ofert (550), co daje większy wybór.
Zarobki Python zdalnie vs stacjonarnie
| Tryb pracy | Śr. max | Ofert |
|---|---|---|
| Zdalna | 28k PLN | 1461 (43%) |
| Stacjonarna / Hybrydowa | 26k PLN | 1910 |
Oferty zdalne stanowią 43% wszystkich ofert Python. Widełki dla pracy zdalnej i stacjonarnej są zbliżone, ale różnice wynikają z większego udziału ofert seniorskich w pracy zdalnej.
Najlepiej płatne oferty Python
Principal/Staff Software Engineer
TechTree · Warszawa · senior
Senior AI Software Engineer
ITFS · Warszawa · senior
Applied AI Engineer
Yard Corporate · Warszawa · senior
Staff Backend Engineer - Submission Processing (Europe)
Kalepa · Warszawa · senior
Senior AI Infrastructure Engineer – LLM & Retrieval Systems
ITDS · Wrocław · senior
AWS Cloud DevOps Engineer – Kubernetes & AI Infrastructure
ITDS · Wrocław · regular
Senior Machine Learning Founding Engineer
Yard Corporate · Warszawa · senior
Lead Software Engineer (AI / GenAI)
P&P Solutions · Warszawa · lead
Technologie, które podbijają zarobki Python Developer
Technologie w co najmniej 20 ofertach Python z dodatnim wpływem na górną medianę widełek.
Python vs inne technologie IT
Jak liczymy zarobki Python Developerów?
Analiza obejmuje aktywne oferty pracy z kategorii Python, w których pracodawca podał widełki wynagrodzenia. Dla każdej oferty normalizujemy:
- walutę do PLN (po kursie NBP),
- okres rozliczenia do miesiąca,
- typ umowy: B2B (netto+VAT), UoP (brutto), zlecenie, inne,
- seniority: junior, mid, senior, lead,
- lokalizację i tryb pracy: zdalna, hybrydowa, stacjonarna.
Mediana to wartość środkowa — połowa ofert ma widełki wyższe, połowa niższe. Jest lepszym wskaźnikiem niż średnia, bo nie zaburzają jej pojedyncze skrajnie wysokie oferty.
Wyniki różnią się od raportów płacowych, bo raporty bazują na ankietach lub danych historycznych. JobHunt bazuje na aktywnych ogłoszeniach, więc lepiej pokazuje bieżące oczekiwania pracodawców — nie obejmuje natomiast ofert bez jawnych widełek ani realnych wynagrodzeń pracowników.
Oferty bez podanych widełek są wykluczane z obliczeń median i średnich.
Najważniejsze wnioski z rynku Python
- 01Największy wolumen ofert dotyczy seniorów (1934 ofert) — rynek jest wyraźnie przesunięty w stronę doświadczonych developerów.
- 02B2B (27k PLN mediana górna) ma wyższe widełki nominalne niż UoP (24k PLN), ale realna różnica zależy od formy opodatkowania.
- 03Warszawa (28k PLN) oferuje najwyższe zarobki, ale Kraków (550 ofert) ma więcej ogłoszeń.
- 04Technologie związane z chmurą, konteneryzacją i architekturą systemów podbijają widełki.
- 05Oferty zdalne stanowią 43% rynku Python — to istotna część dostępnych ogłoszeń.
Często zadawane pytania o zarobki Python Developer
Ile zarabia Python Developer w Polsce?
▾
Mediana wynagrodzenia Python Developer w Polsce wynosi od 21 000 do 26 880 PLN miesięcznie. Dane na podstawie 1392 aktywnych ofert z widełkami (z 3371 wszystkich ofert Python).
Ile zarabia Junior Python Developer?
▾
Junior Python Developer zarabia średnio od 10 572 do 15 823 PLN miesięcznie (157 ofert).
Ile zarabia Mid Python Developer?
▾
Mid Python Developer zarabia średnio od 17 639 do 22 770 PLN miesięcznie (991 ofert).
Ile zarabia Senior Python Developer?
▾
Senior Python Developer zarabia średnio od 23 338 do 29 452 PLN miesięcznie (1934 ofert).
Ile zarabia Python Developer na B2B?
▾
Python Developer na B2B — mediana widełek: 21 840–27 090 PLN netto+VAT/mies. (1085 ofert).
Ile zarabia Python Developer na UoP?
▾
Python Developer na UoP — mediana widełek: 16 500–24 000 PLN brutto/mies. (239 ofert).
Czy Python Developer zarabia więcej na B2B czy na UoP?
▾
Nominalnie B2B (27 090 PLN) ma wyższe widełki niż UoP (24 000 PLN), ale po odliczeniu ZUS, podatku, księgowości i braku płatnego urlopu rzeczywista różnica może być mniejsza.
W jakim mieście Python Developer zarabia najwięcej?
▾
Najwyższe zarobki Python Developer notujemy w Warszawa — średnia górna widełek: 27 653 PLN (1401 ofert). Kolejne to: Kraków, Wrocław, Gdańsk.
Ile zarabia Python Developer zdalnie?
▾
Zdalne oferty Python (1461, 43% wszystkich) oferują średnio do 27 673 PLN.
Jakie technologie zwiększają zarobki Python Developer?
▾
Technologie podbijające zarobki Python: GenAI (+17%), PyTorch (+16%), RAG (+16%), DevOps (+15%), LLM (+12%).
Od czego zależą zarobki Python Developer?
▾
Zarobki Python Developer zależą od: poziomu doświadczenia (junior/mid/senior), formy zatrudnienia (B2B vs UoP), miasta, technologii dodatkowych (chmura, Kafka, Kubernetes) oraz branży.
Czy warto uczyć się Python w 2026 roku?
▾
Python to wciąż jedna z najpopularniejszych technologii na rynku IT w Polsce. 3371 aktywnych ofert i mediana 26 880 PLN wskazują na stabilny popyt.
Szukasz pracy jako Python Developer?
Aktualne oferty Python z widełkami wynagrodzenia — odfiltrowane i uszeregowane według zarobków.